Jungle - kompendium wiedzy

https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Jungle_(TCG)

0. Wstęp


Drugim setem wydanym w historii PTCG był Jungle. Jeżeli trafiłeś na tę stronę po raz pierwszy, to zapraszam Cię do przeczytania najpierw tekstu o Base Secie, gdzie omówiony jest pierwszy z setów PTCG oraz przedstawionych jest wiele podstawowych danych, dotyczących kart pokemon.

1. Jungle 


1.1 Podstawowe liczby i karty z setu


Symbol:




Data wydania Japonia: 05.03.1997
Data wydania USA: 16.06.1999

Ilość kart wydania japońskiego: 48 (w tym dzieląc na rzadkości: Holo: 16, Rare: 0, Uncommon: 16, Common: 16. Dzieląc typami: Pokemon: 47, Trainery: 1).

Ilość kart wydania angielskiego: 64 (w tym dzieląc na rzadkości: Holo: 16, Rare: 16, Uncommon: 16, Common: 16. Dzieląc typami: Pokemon: 63, Trainery: 1).

Jungle był wydany również w sześciu innych językach, po: niemiecku, holendersku, francusku, włosku, portugalsku, hiszpańsku. Nie został natomiast wydany po chińsku i koreańsku. 

Tabela z pełną listą kart wklejona na końcu tekstu.

Pierwotny termin wydania Jungle w USA był planowany na sierpień lub nawet październik 1999 roku, ale został zmieniony na czerwiec ze względu na to, że latem roku 1999 na rynek wchodziły karty kolekcjonerskie Topps. Wizzardzi wypuścili swój produkt przed konkurencją. 1st Edition Jungle miał się wyprzedać już w dwa tygodnie, po nim wydawany był set Unlimited. Co ciekawe pełna nazwa japońskiego wydania to “Pokémon Jungle” a nie Jungle. Nie trudno się domyślić, że na set składają się głównie zielone karty, set dopełniają jednak pokemony wszystkich kolorów. Jedyną kartą fioletową jest Mr. Mime, set zawiera jedynie jedną kartę trainer - Poké Ball.

Karta Topps wydana w 1999 roku:

https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/File:Topps_Series_1_09.png

Wygląd opakowań japońskich:

https://www.ebay.ie/itm/Pokemon-Card-Jungle-Set-Japanese-Booster-Pack-SEALED-Guarenteed-Holo-Vintage-/153822578932


Wygląd opakowań angielskich:

https://comics.ha.com/itm/memorabilia/trading-cards/pokemon-unlimited-jungle-set-sealed-booster-box-wizards-of-the-coast-1999-/a/7234-92153.s

Co ciekawe, paczki australijskie miały czerwony, a nie żółty napis Pokemon - podobnie jak Base Set w wersji chińskiej i koreańskiej (dotyczyło to nie tylko boosterów, ale też boxów i theme decków): 


https://www.worthpoint.com/worthopedia/pokemon-jungle-boosters-red-logo-1937405945


Wszystkie japońskie Jungle holo: 





Wszystkie angielskie holo:




Począwszy od Jungle, sety wydawane przez Wizzards of the Coast zaczęły mieć więcej kart niż ich Japońscy protoplaści. Powód takiej sytuacji był prozaiczny - w japońskim Junglu jedynymi kartami rare były pokemony rare holo. Oznaczało to, że kupując booster, w którym zawsze jest tylko jedna karta rare, zawsze trafiało się na kartę rare holo. Wizzardzi zapewne chcieli zwiększyć sprzedaż boosterów, obniżając szansę na trafienie pożądanych przez wszystkich kart holo (trzeba kupić więcej paczek, by trafić wymarzoną kartę). Więc w setach przez nich wydawanych, począwszy od wspomnianego Jungle, każda karta rare holo posiadła swój nie-holograficzny odpowiednik. Przez to angielski Jungle składa się z 64 kart, podczas gdy w oryginalnym, japońskim secie było ich tylko 48.



Tak samo jak w wypadku Base Setu, karty japońskie miały cosmos holofoil, a karty angielskie star holofoil. Co ciekawe - w wypadku wszystkich kart nieanglojęzycznych zastosowano cosmos holofoil. Wedle mojej wiedzy wszystkie nieanglojęzyczne karty z Junglea miały oznaczenie 1999-2000, tak samo jak w wypadku ostatniego printu base setu. 



Niemiecki Scyther z oznaczeniem 1999-2000 oraz cosmos holofoilem:

https://www.cardmarket.com/en/Pokemon

Warto zwrócić uwagę na to, że tła kart rare non holo nie zostały w żaden sposób zmienione - większość kart non holo wygląda bardzo podobnie, jak wersja holo - tło było wyraźniejsze i jaśniejsze. Dużą różnice widać za to w Kangaskhanie i Vaporeonie - tła są dużo jaśniejsze, wyglądem przypominają podrobione karty. Zielone pasy na Kangaskhanie są rozpikselowane, tło Vaporeona zupełnie nie pasuje do karty. Podobnie jest w Vileplume i Wigglytuff. Jest to moja opinia, z którą nie każdy musi się zgadzać. 



Wśród pierwszych trzech setów PTCG - Base Set, Jungle i Fossil, przytłaczająca większość pokemonów występuje tylko raz. Zdarzają się jednak wyjątki. W Junglu można znaleźć Pikachu i Electrodea, które jako pokemony występowały już w Base Secie. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż jest to ten sam pokemon, jest to inna karta - z innym działaniem i innym obrazkiem.

2. Theme decki


Przy okazji Junglea wydano dwa Theme decki, czyli prekonstruowane talie do gry: Power Reserve oraz Water Blast.

https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Jungle_(TCG)

Australijskie opakowania z czerwonymi literami: 

https://picclick.com/Pokemon-Jungle-%E2%80%9CPower-Reserve%E2%80%9D-Theme-Deck-254580877317.html


Zawartość poszczególnych decków. Każdy z tych decków zawierał po jednej karcie holo, były to: Vaporeon oraz Kangaskhan. Z tego powodu były to karty holo najpopularniejsze i najmniej warte. 

Water BlastPower Reserve
4× Poliwag4× Nidoran♀
2× Poliwhirl2× Nidorina
1× Seel2× Oddish
1× Vaporeon1× Gloom
2× Machop4× Bellsprout
3× Rhyhorn2× Weepinbell
1× Rhydon4× Abra
4× Meowth2× Kadabra
2× Persian1× Jynx
4× Eevee1× Kangaskhan
2× Gust of Wind2× Bill
2× Potion2× Gust of Wind
1× Professor Oak1× Pokédex
2× Super Potion3× Potion
1× Switch1× Switch
14× Water Energy17× Grass Energy
14× Fighting Energy11× Psychic Energy

3. Karty Holo bez oznaczenia setu


Po zakończeniu druku 1st edition doszło do ciekawego błędu. Na pierwszych arkuszach Holo Unlimited Junglea brakowało oznaczenia setu - karty wyglądały jakby były częścią Base Setu. Błąd ten dotyczył wszystkich 16 kart holo. Został on dość szybko poprawiony. 



4. 1st Edition Promo Pikachu w boosterach Jungle


Pomiędzy 1999 a 2003 rokiem WOTC wydało 53 karty promocyjne, tzw. Black Star Promo. Jak sama nazwa wskazuje, ich wspólną cechą był znaczek - czarna gwiazdka z napisem “PROMO”. Karty te były do zdobycia przy okazji bardzo różnych wydarzeń - takich jak turnieje, premiery filmów czy innych rzeczy związanych z Pokemonami. Pierwszą kartą BSP był Pikachu. Przynajmniej część tych kart musiała być drukowana na tych samych arkuszach, co 1st edition Jungle, co zaowocowało ciekawą pomyłką - kartę promo ze znaczkiem 1st edition, którą można było znaleźć w regularnych boostech Jungle. Do tego jest to jedyna karta promo z oznaczeniem 1st edition. 

https://www.etsy.com/listing/757842705/1st-edition-ivy-pikachu-league-promo-1

5. Karty Promo

5.1.  “W” Stamped Promo 

W każdym z setów pierwszej generacji, pomijając Base Set, Wizzardzi wydrukowali po jednej karcie “W” Stamped - była to promocyjna karta, która od zwykłej różniła się tym, że miała na sobie złoty znaczek “W”. Pierwszą taką kartą był Pikachu z Junglea. Najrzadszą i najtrudniej dostępną z tych kart był Dark Charmeleon, dostępny jedynie w Australii. 


Lista kart “W” stamped z informacją, skąd można było ją zdobyć:
- Pikachu (Jungle) The Duelist Magazine (September 1999)
- Kabuto (Fossil) Top Deck Magazine (December 1999)
- Wartortle (Base Set 2) Top Deck Magazine (March 2000)
- Dark Arbok (Team Rocket) Hong Kong Pokémon League (February 2001)
- Dark Charmeleon (Team Rocket) Kraft Giveaway (Australia)
- Misty's Psyduck (Gym Heroes) Top Deck Magazine (August 2000)
- Brock's Vulpix (Gym Challenge) Top Deck Magazine (March 2001)

5.2. Pikachu World Collection 2000 Chinese

Jako część wydanego w Australii "Pikachu World Collection 2000", na który składało się 9 kart Pikatchu w różnych językach, został wydany Pikatchu z Jungle po Chińsku, ze specjalnym złotym znaczkiem w kształcie ogona tego pokemona. Jest to o tyle ciekawe, że w przeciwieństwie do Base Set, Jungle nie miał Chińskiego printu. 


https://www.ebay.co.uk/itm/MINT-PSA-9-60-64-jungle-Pikachu-Pokemon-World-Collection-Chinese-Promo-Card-WOTC/264966930338?hash=item3db1427fa2:g:alkAAOSwPYNfzPbj

5.3. Karty Prerelease - Clefable

Historia Prerelease Raichu została już opisany w artykule o Base Secie. Zwykłych kart Prerelease, czyli promocyjnych kart rozdawanych podczas pierwszych turniejów karcianki, było cztery (lista z datami wydania poniżej). Pierwszą z nich była Clefable z Junglea - w prawym dolnym rogu ilustracji wybity był zielonkawy, świecący napis “Prerelease”. Clefable jest najrzadszą i najbardziej wartościową spośród 4 “zwykłych” kart Pre.

https://shop.tcgplayer.com/pokemon/wotc-promo/clefable-prerelease-promo/listing?q=2NcZRCm64WM1

Lista kart Prerelease z informacją, skąd można było ją zdobyć:
- 1/64 Clefable Pokémon League (August 1999)
- 1/62 Aerodactyl Pokémon League (October 1999)
- 8/82 Dark Gyarados Pokémon League (April 2000)
- 9/132 Misty's Seadra Pokémon League (July 2000)

5.4. Gold Border Meowth


Jedna karta z Junglea - Meowth ze specjalną złotą ramką - została dołączona do produktu spożywczego Pokémon Rolls - czyli gumy/żelka zwiniętego w rolkę.



6. Misprinty


Jungle był bardzo małym setem, pojawiło się w nim niewiele misprintów.

6.1. Karty z błędami, które występowały w konkretnej karcie, w konkretniej postaci. Kart z tym samym błędem na rynku jest ileś sztuk - te błędy zostały naprawione - są to często błędy wynikające przy wydruku (kropki tuszu), lub błędy w plikach źródłowych, które zostały szybko wyłapane i naprawione.


a) Butterfree i Eevee - część kart 1st edition miało błąd w znaczku - 1 wyglądała bardziej jak mała litera “d”.

https://www.psacard.com/cardfacts/non-sports-cards/1999-nintendo-pokemon-jungle/butterfree-d-edition-error-33/641367

b) Venonat - część kart 1st edition miało czarną kreskę po lewej stronie karty - na krawędzi ramki. 




c) Pinsir - część kart 1st edition miało coś, co wyglądało jak zadrapanie hologramu nad znaczkiem 1st edition. 

https://www.collectors.com/trading-card/pokemon-psa-9-scratch-error-pinsir-1st-edition-jungle-holo/-5473489802381623520



d) Clefable - część kart w wersji Prerelease miało źle odbity/niekompletny znaczek Prerelease

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=9


e) Exeggcute - część kart miało zieloną kropkę tuszu na górze karty

https://efour.proboards.com/thread/3101/name-kind-misprint-pokemon-card

f)  Kangaskhan - z przesuniętym hologramem:

https://www.trollandtoad.com/pokemon/jungle-unlimited-singles/kangaskhan-5-64-holo-rare-unlimited-holo-foil-misprint/1480326

Poniżej można zobaczyć inny błąd - brak części hologramu. Istnieje jednak ryzyko, że mamy tu do czynienia, nie z oryginalnym misprintem, a z działaniem acetonu:


g) Podwójny druk



6.2 Karty, które zawierały błąd i nie naprawiono go wcale albo dopiero pomiędzy 1st edition, a unlimited printem (do tej kategorii zaliczają się karty holo bez znaczka Jungle, ale zostały one przedstawione już wcześniej). 


a) 1st Edition Non Holo Electrode - wszystkie karty w tej wersji posiadały obrazek Electrodea z Base Setu! Jest to chyba najbardziej spektakularny i jednocześnie mój ulubiony misprint w PTCG. Niestety mój egzemplarz ma zniszczony róg - na kilka zamówień z Troll&Toad jedno przyszło uszkodzone, jak na nieszczęście najbardziej oberwały dwie najważniejsze karty - misprint Electrode i Red Chick Shadowless Pikachu z Base Setu. 



b) Rapidash i Seaking - oba te pokemony są pokemonami 1 poziomu, a mimo to znajduje się na nich napis “put XXX on the Stage 1 card". Błąd ten nie został naprawiony. 




c) Wszystkie japońskie Karty holo, które miały evolution box, miały również hologram nachodzący na niego - ten błąd nie występował w kartach angielskich.




7. Pełna lista kart z podziałem na typy:


Nr Pkdx:Nr Set:Karta:Rzadkość:Typ:
361ClefableHoloP
1012ElectrodeHoloP
1363FlareonHoloP
1354JolteonHoloP
1155KangaskhanHoloP
1226Mr. MimeHoloP
317NidoqueenHoloP
188PidgeotHoloP
1279PinsirHoloP
12310ScytherHoloP
14311SnorlaxHoloP
13412VaporeonHoloP
4913VenomothHoloP
7114VictreebelHoloP
4515VileplumeHoloP
4016WigglytuffHoloP
3617ClefableRareP
10118ElectrodeRareP
13619FlareonRareP
13520JolteonRareP
11521KangaskhanRareP
12222Mr. MimeRareP
3123NidoqueenRareP
1824PidgeotRareP
12725PinsirRareP
12326ScytherRareP
14327SnorlaxRareP
13428VaporeonRareP
4929VenomothRareP
7130VictreebelRareP
4531VileplumeRareP
4032WigglytuffRareP
1233ButterfreeUncommonP
8534DodrioUncommonP
10335ExeggutorUncommonP
2236FearowUncommonP
4437GloomUncommonP
10838LickitungUncommonP
10539MarowakUncommonP
3040NidorinaUncommonP
4741ParasectUncommonP
5342PersianUncommonP
5743PrimeapeUncommonP
7844RapidashUncommonP
11245RhydonUncommonP
11946SeakingUncommonP
12847TaurosUncommonP
7048WeepinbellUncommonP
6949BellsproutCommonP
10450CuboneCommonP
13351EeveeCommonP
10252ExeggcuteCommonP
11853GoldeenCommonP
3954JigglypuffCommonP
5655MankeyCommonP
5256MeowthCommonP
2957Nidoran♀CommonP
4358OddishCommonP
4659ParasCommonP
2560PikachuCommonP
11161RhyhornCommonP
2162SpearowCommonP
4863VenonatCommonP
99964Poké BallCommonT