Jak większość moich równolatków na początku lat dwutysięcznych oszalałem na punkcie gier Pokemon na GameBoya oraz Kart Pokemon wydawanych przez Wizards of the Coast. Po latach wróciłem do pudełka z karami i jako kolekcjoner innych dóbr kultury stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć Vensaura, Blastoisa i Charizarda z Base Setu. Potem doszedłem do wniosku, że jednak chcę zebrać wszystkie 151 Pokemonów. Po angielsku i japońsku. Razem z przedrukami.
Jeżeli zbierałeś kiedyś karty, ale nie masz żadnej teoretycznej wiedzy na ten temat, to wiedz że karty, które pamiętasz z dzieciństwa, to zapewne karty z czterech pierwszych setów: Base Set, Jugnle, Fossil i Base Set 2 (w którym można było znaleźć przedruki kart z Base Setu i Junglea). Cały ten tekst będzie opisem historii, zbiorem informacji i ciekawostek o pierwszym z tych setów - Base Secie, z uwzględnieniem różnic pomiędzy oryginalnym wydaniem japońskim i późniejszym wydaniem angielskim, z którym mieliśmy do czynienia w Polsce.
Dlaczego pierwszym obrazkiem w tekście o kartach są cartridge z japońską wersją gry na GameBoya? Zostają pokazane jako pierwsza ciekawostka - otóż cały światowy fenomen Pocket Monster nie zaczął się od anime, mangi czy kart, a właśnie od gry na Game Boya wydanej w 1996 roku w Japonii, a następnie w 1998 roku na rynkach zachodnich.
https://www.ebay.co.uk/itm/POKEMON-RED-GREEN-YELLOW-BLUE-Nintendo-Game-Boy-Bundle-GENUINE-JAPAN-Japanese-/254037457482
1. Różnice w setach japońskich i angielskich
https://www.ebay.co.uk/itm/POKEMON-RED-GREEN-YELLOW-BLUE-Nintendo-Game-Boy-Bundle-GENUINE-JAPAN-Japanese-/254037457482 |
1. Różnice w setach japońskich i angielskich
1.1. Budowa Karty Pokemon, tył karty, rodzaj hologramu i kadrowanie
Większość informacji zawartych na karcie dotyczy grania nią. Jednak każda karta posiada dużo oznaczeń cennych dla kolekcjonera, pomagających zidentyfikować z jaką kartą, z jakiego setu, kiedy wydaną, mamy do czynienia. Jakie informacje można znaleźć na karcie i gdzie ich szukać?
Karta angielska:
1. Lewy górny róg - nazwa karty.
2. Prawy róg pod ilustracją - set z jakiego pochodzi karta.
3. Informacja czy karta pochodzi z pierwszego wydruku danego setu - jeżeli tak, obecny jest tam znaczek 1st edition.
4. W lewym dolnym rogu znajdziemy informacje o autorze ilustracji.
5. Po środku znajdziemy informacje o dacie i wydawcach karty.
6. W prawym dolnym rogu znajduje się numer karty w ramach danego setu oraz jej rzadkość (karty common oznaczone są kropką, karty uncommon rąbem, karty rare gwiazdką)
1. Lewy górny róg - nazwa karty.
2. Prawy róg pod ilustracją - set z jakiego pochodzi karta.
3. W lewym dolnym rogu znajdziemy informacje o autorze ilustracji.
4. W prawym dolnym rogu znajduje się numer pokemona z Pokedexu oraz rzadkość karty.
Największą różnicę w wyglądzie kart angielskich i japońskich można dostrzec z tyłu, który jest kompletnie różny. Co ciekawe tył karty japońskiej odsłania tajemnicę, skąd wzięła się nazwa Pokemon.
1.2. Ilości kart w setach
Base Sat japoński i angielski posiadają taką samą liczbę kart - 102. Natomiast począwszy od Jungle, sety wydawane przez Wizzards of the Coast zaczęły mieć więcej kart niż ich japońscy protoplaści. Powód takiej sytuacji był prozaiczny - w japońskim Junglu jedynymi kartami rare były pokemony rare holo. Oznaczało to, że kupując booster, w którym zawsze jest tylko jedna karta rare, zawsze trafiało się na kartę rare holo. Wizzardzi zapewne chcieli zwiększyć sprzedaż boosterów, obniżając szansę na trafienie pożądanych przez wszystkich kart holo (trzeba kupić więcej paczek by trafić wymarzoną kartę). Więc w setach przez nich wydawanych, począwszy od wspomnianego Jungle, każda karta rare holo posiadła swój nie-holograficzny odpowiednik. Przez to angielski Jungle składa się z 64 kart, podczas gdy w oryginalnym japońskim secie było ich tylko 48. W Base Secie nie zastosowano tej taktyki, bo set zawierał nie holograficzne pokemony rare oraz tainery rare. Ciekawy przypadek miał miejsce w wypadku Fossila - tam mimo że, tak jak w Jungle, japoński set posiadał 48 kart, w angielskim secie wydrukowano tylko 62 karty - wydawca usunął z setu jedną kartę holograficzną i jej nieholograficzny odpowiednik, co zmniejszyło liczbę kart w angielskim Fossilu z 64 do 62.
1.3. Numeracja i Kolejność Kart
W setach angielskich istnieje numeracja i podział, wedle którego nadawany jest karcie numer:
a) najpierw katy dzielone są ze względu na typ i występują w kolejności: pokemony, trainery, energie
b) następnie w ramach typu, karty podzielone są na rzadkości: holo rare, rare, uncommon, common
c) w ramach rzadkości, karty uszeregowane są w kolejności alfabetycznej
d) po numerze karty z setu, zaprezentowana jest całkowita liczba kart na dany set
Biorąc pod uwagę powyższe zasady, pierwszą kartą z Base Setu angielskiego jest Alakazam 1/102: Pokemon z Rzadkością Holo Rare, którego nazwa rozpoczyna się na A z setu, który składa się ze 102 kart. Poniżej zdjęcie wszystkich 16 kart Holo z angielskiego Base Setu wedle kolejności:
W japońskich setach nie zastosowano numeracji. Podział kart na bulbapedii jest następujący:
a) najpierw karty dzielone są ze względu na typ i występują w kolejności: pokemony, trainery, energie
b) następnie pokemony podzielono na kolory wedle kolejności: zielony, czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, brązowy, biały
c) w ramach koloru, karty podzielone są na rzadkości w kolejności: common, uncommon, rare
d) w ramach rzadkości, karty występują w kolejności z pokedexu
e) trainery ułożone są rzadkościami, tak samo jak pokemony, ale nie wiem co determinuje ich kolejność w ramach rzadkości
Biorąc pod uwagę powyższe zasady, pierwszą kartą z Base Setu japońskiego jest Bulbasaur: pokemon o kolorze zielonym, rzadkości common z numerem z Pokedexu 1. Poniżej zdjęcie wszystkich 16 kart Holo z japońskiego Base Setu:
1.4. Wydruk kart kolekcjonerskich
https://pokemuseum.weebly.com/uncut-sheets.html |
2. Base Set
2.1. Podstawowe liczby i karty z setu
Symbol: brak.
Data wydania Japonia: 20.10.1996
Data wydania USA: 09.01.1999
Ilość kart wydania japońskiego i angielskiego: 102 (w tym dzieląc rzadkościami: Holo: 16, Rare: 16, Uncommon: 32, Common: 38. Dzieląc typami: Pokemon: 69, Trainery: 26, Energie: 7). Tabela z pełną listą kart wklejona na końcu tekstu.
Base set był wydany również w 8 innych językach, po: niemiecku, holendersku, francusku, włosku, portugalsku (Bulbapedia opisuje jako brazylijski portugalski), hiszpańsku, koreańsku i chińsku. Bulbapedia podaje też rosyjski - jest to błąd, karty sprzedawane w Rosji były, podobnie jak w Polsce, w języku angielskim.
Wygląd opakowań japońskich:
https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Base_Set_(TCG) |
2.2. Cztery printy Base Setu
Opisy poszczególnych kategorii będą odnosiły się do najbardziej popularnego i znanego printu - unlimited, mimo że była to dopiero trzecia wersja Base Setu.
Pierwszy, najmniejszy print. W niektórych źródłach można wyczytać, że karty w zasadzie rozeszły się, zanim sama gra zrobiła się popularna. Z racji, że kart tych było niewiele (w stosunku do późniejszych printów) i zapewne duża część z nich została zniszczona, karty z tego setu są dziś wielokrotnie droższe od ich odpowiedników z następnych printów. Ten wydruk ma kilka cech szczególnych, odróżniających go od wersji unlimited:
1. każda z kart z tego setu posiada znaczek 1st edition w lewym rogu pod ilustracją
2. angielskie "shadowless" oznacza bez cienia - jest to największy wyróżnik na tle pozostałych printów. Ramka z ilustracją po prawej stronie i pod sobą nie posiada cienia.
3. karty posiadały węższe, niewytłuszczone, litery i cyfry określające ilość życia pokemona
4. informacje o secie i wydawcy karty w tym princie wyglądają następująco: "1995, 96, 98, 99 Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999 Wizards"
1st Edition Thin Stamp (cienki) - znaczek Thin pojawiał się w zasadzie jedynie na kartach Holo z Base setu, stał się też podstawowym typem znaczka w następnych setach. Karty non holo z tym rodzajem znaczka pojawiały się ekstremalnie rzadko - pisze się, że zostały wydrukowane 1 lub 2 arkusze.
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=27 |
Najbardziej popularna wersja Base Setu.
1. Pod i obok ramki z ilustracją znalazł się cień (karta upodobniła się do japońskiego pierwowzoru).
2. Zmienił się również tekst o wydawcy, zniknęło z niego "99" więc wyglądał on następująco: "1995, 96, 98, Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999 Wizards"
3. Karty posiadały grubsze, wytłuszczone, litery i cyfry określające ilość życia pokemon
Najmniej znana wersja Base Setu, ostatni druk, teoretycznie wykonany w Anglii. Tak naprawdę nie jest to do końca prawda, gdyż karty te były drukowane w Anglii, Australii oraz USA. Co ciekawe boostery 1999-2000 z USA nie zawierały kart holo w wersji 1999-2000. Paczki z Australii i Anglii mogły zawierać holo 1999-2000 ale nie było to pewne.
Odcienie kart z tego setu były nieco inne - ciemniejsze lub jaśniejsze od podstawowego wydania. Drugą różnicą była informacja o wydawcy, do której dodano "-2000", więc wyglądała ona następująco: "1995, 96, 98 Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999-2000 Wizards". W wielu miejscach można natknąć się na informacje, że są to karty rzadkie, gdzieś przeczytałem nawet, że są rzadziej spotykane niż wersja druga - Shadowless. O ile może być to informacja prawdziwa dla USA, o tyle nie jest raczej prawdziwa dla Polski. Podejrzewam, że do sklepów w Polsce trafiło wiele kart 1999-2000, na co dowodem jest to, że sam w moim kartonie z kartami z dzieciństwa, znalazłem ich naprawdę dużo.
Wedle jednego ze źródeł, karty były drukowane w trzech lokalizacjach: USA, UK, Australia. Podobno jedynie karty z UK były rozprowadzane po innych krajach i jest to jedyne miejsce, gdzie były drukowane karty holo 1999-2000 - w paczkach z USA i Australii boostery miały być uzupełniane kartami holo w wersji 1999.
https://aminoapps.com/c/pokemon-trading-card-game/page/blog/base-set-charizard-variations-and-reprints/rPJo_8qFeurD5WDQp1eg3nXZ2bKpV4e6DV |
Japoński Base Set nie posiadał wersji 1'st edition - karty nie były oznaczane w specjalny sposób. Pierwsze printy japońskiego Base Setu miały jednak cechę charakterystyczną - karty nie posiadały podziału na rzadkości. Nie był to jednocześnie błąd w druku, gdyż jeszcze przed wydaniem japońskiego Base Setu, we wszystkich materiałach promocyjnych, reklamach tych znaczków nie było - dodano je później. Część kart z pierwszego printu (zdjęcia poniżej) posiadała błędy, które zostały naprawione w następnych printach - kiedy dodano już znaczki rzadkości. Karty bez znaczka rzadkości wydawano między 20.10.1996 do 12.12.1996 - wtedy wydano Gift Pack, w którym karty z Base Set miały już oznaczenie rzadkości. Inną datą podawaną, jako zakończenie druku kart bez znaczków rzadkości, jest 05.03.1997 - jest to data wydania drugiego setu - Jungle.
http://efour.proboards.com/thread/7445/guide-explaining-rarity-comes-packs |
2.3. Różnice w wyglądzie boosterów z poszczególnych printów
https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs |
https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs |
|
https://www.ludkinscollectables.com/blog/the-rarest-pokemon-tcg-base-set-booster-pack |
Boostery unlimited ze znaczkiem 1st edition zakrytym lub częściowo zakrytym przez czarny trójkąt:
https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs |
https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs |
W ramach promocji lig pokemon, do sklepów specjalistycznych rozesłano gotowe decki. Produktów tych nie można było kupić, podobnie jak kart 1st edition nie było ich zbyt wiele. Trainer Deck A wyszedł przy okazji Power City Season, a Trainer deck B przy okazji Cerulean City Season. To co wydaje mi się dziwne, to fakt, że front kart z obydwu decków wyglądał jak unlimited print Base Setu, oznacza to, że został on wydrukowany po 1st edition shadowless i shadowless base secie, a wedle informacji z bulbapedii, trafił on do sklepów przed oficjalnym wydaniem gry.
2.5. Base Set Theme Decki
Zawartość poszczególnych decków. Interesujące jest to, że każdy z tych decków zawierał po jednej karcie holo, były to: Machamp, Gyarados, Mewtwo, Ninetales i Hitmonchan. Przez to były to karty holo najpopularniejsze i najmniej warte.
2.7. Cenzura Kart Pokemon - Base set Jynx
https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations |
https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations |
2.9. Karty Promo
|
Drugą kartą promo był Pikachu ze stemplem PokéTour 1999 w prawym górnym rogu ilustracji. Te karty były rozdawane przez osoby, biorące udział w PokeTour w Australii we wrześniu i październiku 1999 roku.
|
b) Base Set Korean Pikachu World Collection 2000
https://www.ebay.com/itm/Japanese-BLASTOISE-No-009-Squirtle-Deck-HOLO-Promo-Pokemon-Card-Not-played/154227631226?hash=item23e8aee47a:g:ZR8AAOSwOopfyrrb |
https://www.ebay.com/itm/154225682767?ViewItem=&item=154225682767#shpCntId |
- Clefable (Jungle)
- Areodatyl (Fossil)
- Dark Gyarados(Team Rocket)
- Misty’s Seadra(Gym Heroes)
Jednak podczas finałowego turnieju Tropical Mega Battle, który odbywał się w 1999 roku na Hawajach, jeden z pracowników WOTC miał mieć przy sobie Prerealese Raichu - karta miała powstać przez przypadek, przy okazji stemplowania Clefable. Takich kart miało powstać 8-11 sztuk. Przez wiele lat WOTC zaprzeczało istnieniu tej karty, nie funkcjonowało w obiegu również żadne jej zdjęcie. Po wielu latach jeden z pracowników potwierdził jednak jej istnienie i udostępnił zdjęcie - za pośrednictwem artykułu autorstwa PokePop na forum PokeGym w 2006 roku. Jednak zdjęcia karty były słabiej jakości, część ludzi dalej nie wierzyła w istnienie karty. Następnie w 2009 roku powstał artykuł o sprzedaży jednej sztuki tej karty - wielu użytkowników potraktowało go jako żart na 1 kwietnia, ze względu na datę jego opublikowania. Ta sama karta miała następnie zmienić właściciela w 2016 roku. Cena sprzedaży, w obu wypadkach, miała być taka sama i wynosić 10500 dolarów. W końcu właśnie w 2016 roku, bardzo doświadczony użytkownik/założyciel forum https://efour.proboards.com/, udostępnił zdjęcie karty bardzo dobrej jakości, potwierdzające jej istnienie. Podobno w dalszym ciągu kilku pracowników WOTC ma w swoim posiadaniu jej egzemplarze. Może ze względu na bardzo wysokie wzrosty cen, jakie nastąpiły ostatnimi czasy (11.2020), ktoś będzie chciał sprzedać swoją sztukę? Jeżeli tak, to zapewne karta ta osiągnie astronomiczną wartość na aukcji.
https://efour.proboards.com/thread/5503/prerelease-raichu |
2.11. Protoblastoise
http://store.megacity.one/catalog/magic_the_gathering-magic_singles-magic_promos-prerelease_promos/lightning_dragon__foil__prerelease_promo/43521 |
https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/ |
We wszystkich dziedzinach kolekcjonerstwa, szczególnie wartościowe są przedmioty, które posiadają fabryczne błędy - głównie za sprawą tego, że producent prędzej czy później orientuje się, że coś jest nie tak i poprawia wpadkę, co sprawia, że przedmiotów z błędem jest na rynku stosunkowo mało. Nie inaczej jest w wypadku kart pokemon, poniżej przedstawiam karty, które wyszły z mniejszymi, bądź większymi błędami. Prezentuje jedynie te błędy, do których udało mi się wyszukać przykłady w formie zdjęć.
a) Karty z błędami, które występowały w konkretnej karcie, w konkretniej postaci. Kart z tym samym błędem na rynku jest ileś sztuk - te błędy zostały naprawione - są to często błędy wynikające przy wydruku (kropki tuszu), lub błędy w plikach źródłowych, które zostały szybko wyłapane i naprawione.
- Blastoise - pojawiały się karty, w których w prawym górnym rogu brakowało słowa “stage” w napisie: "put Blastoise on the stage 1 Pokémon”. Innym misprintem były Blastoisy z unlimited printu, z czerwoną kropką nad symbolem energii ataku.
www.collectors.com/trading-card/pokemon-card-psa-10-red-dot-error-blastoise-2102-reddot-bas/6202763055960255560 / https://www.ebay.com/itm/164030683336
https://efour.proboards.com/thread/13606/ninetales-misprint |
https://www.reddit.com/r/pokemoncardcollectors/comments/iqw9lu/anyone_know_anything_about_the_middle_misprint/ |
https://www.ebay.com/itm/Pokemon-Squirtle-Base-Set-Card-63-102-Misprint-Title-Name-Printing-Error/203141464980?hash=item2f4c2cc394:g:qdEAAOSwbe1fiLZT |
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=25 |
- Karty z hologramem widocznym na całej powierzchni.
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=25 |
-Przesunięcie hologramu:
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |
- Karty off center - z wyraźnie cieńszą jedną stroną ramki.
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |
https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards |