Base Set - kompendium wiedzy

https://www.htxt.co.za/2019/02/18/open-classic-base-set-pokemon-boosters-for-free-using-this-simulator/

0. Wstęp

Jak większość moich równolatków na początku lat dwutysięcznych oszalałem na punkcie gier Pokemon na GameBoya oraz Kart Pokemon wydawanych przez Wizards of the Coast. Po latach wróciłem do pudełka z karami i jako kolekcjoner innych dóbr kultury stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć Vensaura, Blastoisa i Charizarda z Base Setu. Potem doszedłem do wniosku, że jednak chcę zebrać wszystkie 151 Pokemonów. Po angielsku i japońsku. Razem z przedrukami.

Jeżeli zbierałeś kiedyś karty, ale nie masz żadnej teoretycznej wiedzy na ten temat, to wiedz że karty, które pamiętasz z dzieciństwa, to zapewne karty z czterech pierwszych setów: Base Set, Jugnle, Fossil i Base Set 2 (w którym można było znaleźć przedruki kart z Base Setu i Junglea). Cały ten tekst będzie opisem historii, zbiorem informacji i ciekawostek o pierwszym z tych setów - Base Secie, z uwzględnieniem różnic pomiędzy oryginalnym wydaniem japońskim i późniejszym wydaniem angielskim, z którym mieliśmy do czynienia w Polsce. 

Dlaczego pierwszym obrazkiem w tekście o kartach są cartridge z japońską wersją gry na GameBoya? Zostają pokazane jako pierwsza ciekawostka - otóż cały światowy fenomen Pocket Monster nie zaczął się od anime, mangi czy kart, a właśnie od gry na Game Boya wydanej w 1996 roku w Japonii, a następnie w 1998 roku na rynkach zachodnich.

https://www.ebay.co.uk/itm/POKEMON-RED-GREEN-YELLOW-BLUE-Nintendo-Game-Boy-Bundle-GENUINE-JAPAN-Japanese-/254037457482

1. Różnice w setach japońskich i angielskich

1.1. Budowa Karty Pokemon, tył karty, rodzaj hologramu i kadrowanie

Większość informacji zawartych na karcie dotyczy grania nią. Jednak każda karta posiada dużo oznaczeń cennych dla kolekcjonera, pomagających zidentyfikować z jaką kartą, z jakiego setu, kiedy wydaną, mamy do czynienia. Jakie informacje można znaleźć na karcie i gdzie ich szukać?


Karta angielska:


1. Lewy górny róg - nazwa karty.

2. Prawy róg pod ilustracją - set z jakiego pochodzi karta.

3. Informacja czy karta pochodzi z pierwszego wydruku danego setu - jeżeli tak, obecny jest tam znaczek 1st edition.

4. W lewym dolnym rogu znajdziemy informacje o autorze ilustracji.

5. Po środku znajdziemy informacje o dacie i wydawcach karty.

6. W prawym dolnym rogu znajduje się numer karty w ramach danego setu oraz jej rzadkość (karty common oznaczone są kropką, karty uncommon rąbem, karty rare gwiazdką)



Karty japońskie nie posiadały aż tak wielu informacji, można na nich znaleźć następujące dane:

1. Lewy górny róg - nazwa karty.
2. Prawy róg pod ilustracją - set z jakiego pochodzi karta.
3. W lewym dolnym rogu znajdziemy informacje o autorze ilustracji.
4. W prawym dolnym rogu znajduje się numer pokemona z Pokedexu oraz rzadkość karty.


Ciekawe jest to, że w Japonii stosuje się Układ SI, a w USA obowiązują jednostki imperialne. W związku z tym na angielskich kartach znajdziemy informacje o wielkości i wadze pokemonów w niezrozumiałych dla większości Polaków calach i funtach, podczas gdy japońska karta zawiera łatwe do odczytania dane w metrach i kilogramach.




Największą różnicę w wyglądzie kart angielskich i japońskich można dostrzec z tyłu, który jest kompletnie różny. Co ciekawe tył karty japońskiej odsłania tajemnicę, skąd wzięła się nazwa Pokemon.






Karty japońskie od angielskich odróżniał również rodzaj hologramu. W setach japońskich od samego początku stosowano tzw. cosmos holofoil. Wzór ukazujący się, kiedy ułożymy kartę pod światło, ma kształt kółek różnej wielkości. W kartach angielskich zastosowano tzw. star holofoil - karta nie odbijała światła aż tak intensywnie, a wzór ma kształt gwiazdek różnej wielkości. Cosmos holofoil zaczęto stosować w kartach angielskojęzycznych począwszy od Base Set 2, ale w dalszym ciągu japońskie odpowiedniki intensywniej odbijają światło.



Kolejną rzeczą odróżniającą karty japońskie od angielskich jest kadrowanie ilustracji - generalnie w kartach japońskich zastosowano węższy kadr, przez co stworek na ilustracji był większy, czasami przycięty ramką karty. Najdobitniej różnicę tą widać na Charmeleonie z Base Setu:


1.2. Ilości kart w setach


Base Sat japoński i angielski posiadają taką samą liczbę kart - 102. Natomiast począwszy od Jungle, sety wydawane przez Wizzards of the Coast zaczęły mieć więcej kart niż ich japońscy protoplaści. Powód takiej sytuacji był prozaiczny - w japońskim Junglu jedynymi kartami rare były pokemony rare holo. Oznaczało to, że kupując booster, w którym zawsze jest tylko jedna karta rare, zawsze trafiało się na kartę rare holo. Wizzardzi zapewne chcieli zwiększyć sprzedaż boosterów, obniżając szansę na trafienie pożądanych przez wszystkich kart holo (trzeba kupić więcej paczek by trafić wymarzoną kartę). Więc w setach przez nich wydawanych, począwszy od wspomnianego Jungle, każda karta rare holo posiadła swój nie-holograficzny odpowiednik. Przez to angielski Jungle składa się z 64 kart, podczas gdy w oryginalnym japońskim secie było ich tylko 48. W Base Secie nie zastosowano tej taktyki, bo set zawierał nie holograficzne pokemony rare oraz tainery rare. Ciekawy przypadek miał miejsce w wypadku Fossila - tam mimo że, tak jak w Jungle, japoński set posiadał 48 kart, w angielskim secie wydrukowano tylko 62 karty - wydawca usunął z setu jedną kartę holograficzną i jej nieholograficzny odpowiednik, co zmniejszyło liczbę kart w angielskim Fossilu z 64 do 62.


1.3. Numeracja i Kolejność Kart


Sety angielskie: 

W setach angielskich istnieje numeracja i podział, wedle którego nadawany jest karcie numer:

a) najpierw katy dzielone są ze względu na typ i występują w kolejności: pokemony, trainery, energie

b) następnie w ramach typu, karty podzielone są na rzadkości: holo rare, rare, uncommon, common

c) w ramach rzadkości, karty uszeregowane są w kolejności alfabetycznej

d) po numerze karty z setu, zaprezentowana jest całkowita liczba kart na dany set


Biorąc pod uwagę powyższe zasady, pierwszą kartą z Base Setu angielskiego jest Alakazam 1/102: Pokemon z Rzadkością Holo Rare, którego nazwa rozpoczyna się na A z setu, który składa się ze 102 kart. Poniżej zdjęcie wszystkich 16 kart Holo z angielskiego Base Setu wedle kolejności:




Sety japońskie: 
 

W japońskich setach nie zastosowano numeracji. Podział kart na bulbapedii jest następujący:

a) najpierw karty dzielone są ze względu na typ i występują w kolejności: pokemony, trainery, energie

b) następnie pokemony podzielono na kolory wedle kolejności: zielony, czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, brązowy, biały

c) w ramach koloru, karty podzielone są na rzadkości w kolejności: common, uncommon, rare

d) w ramach rzadkości, karty występują w kolejności z pokedexu

e) trainery ułożone są rzadkościami, tak samo jak pokemony, ale nie wiem co determinuje ich kolejność w ramach rzadkości


Biorąc pod uwagę powyższe zasady, pierwszą kartą z Base Setu japońskiego jest Bulbasaur: pokemon o kolorze zielonym, rzadkości common z numerem z Pokedexu 1. Poniżej zdjęcie wszystkich 16 kart Holo z japońskiego Base Setu:




1.4. Wydruk kart kolekcjonerskich


Kart kolekcjonerskich nie drukuje się pojedynczo, ale w arkuszach. Następnie karty są wycinane w formie prostokąta, a następnie mają zaokrąglane rogi. To przez ten sposób powstawania kart, powstają błędy w postaci miscutow - kart źle wyciętych.

Wizzards od The Coast najprawdopodobniej drukowało karty pokemon w różnych drukarniach w czterech krajach: USA, Belgi, Anglii i Australii. Poniżej przedstawiona jest niepełna lista podwykonawców z tych krajów: 

USA: Cartamundi, The United States Playing Card Company, PBM Graphics, UV Color, Rainier Color, Yaquinto Printing
Belgia: Cartamundi
Anglia: GPS Colour Graphics
Australia: Hannapak (Subcontractor: IMS)

Wygląd arkusza przed wycięciem:

https://pokemuseum.weebly.com/uncut-sheets.html

2. Base Set 

2.1. Podstawowe liczby i karty z setu


Symbol: brak. 


Data wydania Japonia: 20.10.1996

Data wydania USA: 09.01.1999


Ilość kart wydania japońskiego i angielskiego: 102 (w tym dzieląc rzadkościami: Holo: 16, Rare: 16, Uncommon: 32, Common: 38. Dzieląc typami: Pokemon: 69, Trainery: 26, Energie: 7). Tabela z pełną listą kart wklejona na końcu tekstu.


Base set był wydany również w 8 innych językach, po: niemiecku, holendersku, francusku, włosku, portugalsku (Bulbapedia opisuje jako brazylijski portugalski), hiszpańsku, koreańsku i chińsku. Bulbapedia podaje też rosyjski - jest to błąd, karty sprzedawane w Rosji były, podobnie jak w Polsce, w języku angielskim.


Wygląd opakowań japońskich:


https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Base_Set_(TCG)

Wygląd opakowań angielskich:


https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Base_Set_(TCG)

2.2. Cztery printy Base Setu


Angielskie wydanie Base Setu weszło na rynek ponad dwa lata po premierze japońskiego pierwowzoru. Z początku gra karciana nie cieszyła się w USA dużą popularnością. Wizzardzi już po wydaniu pierwszej edycji kart, eksperymentowali z ich wyglądem. Jest to powód, dla którego angielski Base Set jest tak interesujący z punktu widzenia kolekcjonerskiego: posiadał on bowiem cztery różniące się od siebie printy.

Opisy poszczególnych kategorii będą odnosiły się do najbardziej popularnego i znanego printu - unlimited, mimo że była to dopiero trzecia wersja Base Setu.


a) 1st Edition Shadowless Base Bet

Pierwszy, najmniejszy print. W niektórych źródłach można wyczytać, że karty w zasadzie rozeszły się, zanim sama gra zrobiła się popularna. Z racji, że kart tych było niewiele (w stosunku do późniejszych printów) i zapewne duża część z nich została zniszczona, karty z tego setu są dziś wielokrotnie droższe od ich odpowiedników z następnych printów. Ten wydruk ma kilka cech szczególnych, odróżniających go od wersji unlimited:


1. każda z kart z tego setu posiada znaczek 1st edition w lewym rogu pod ilustracją

2. angielskie "shadowless" oznacza bez cienia - jest to największy wyróżnik na tle pozostałych printów. Ramka z ilustracją po prawej stronie i pod sobą nie posiada cienia.

3. karty posiadały węższe, niewytłuszczone, litery i cyfry określające ilość życia pokemona

4. informacje o secie i wydawcy karty w tym princie wyglądają następująco: "1995, 96, 98, 99 Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999 Wizards"




a.a) Rodzaje znaczka 1st Edition

Same znaczki 1st edition posiadały kilka wersji, przy okazji pojawiało się też sporo błędów z nimi związanych. Poniższy podpunkt jest napisany w całości na postawie najkompletniejszego dostępnego w Internecie, artykułu "1st edition stamp variations - Let's Iron It Out!" autorstwa użytkownika forum efour.proboards.com Quuadora: https://efour.proboards.com/thread/8496/1st-edition-stamp-variations-iron.

Podstawowy podział typów stempla 1st edition to podział na: "thick" (gruby/szeroki) i "thin" (cienki). Nazewnictwo to jest bardzo mylące, gdyż nie odnosi się do całości znaczka, a do grubości cyfry "1" - znaczek wizualnie grubszy, z większą ilością tuszu ma cieńszą jedynkę i nazywany jest "thin". Znaczek wizualnie cieńszy, z mniejszą ilością tuszu, ma grubszą jedynkę i nazywany jest "thick"

1st Edition Thick Stamp (szeroki): 


1st Edition Thin Stamp (cienki) - znaczek Thin pojawiał się w zasadzie jedynie na kartach Holo z Base setu, stał się też podstawowym typem znaczka w następnych setach. Karty non holo z tym rodzajem znaczka pojawiały się ekstremalnie rzadko - pisze się, że zostały wydrukowane 1 lub 2 arkusze.


Poniżej bardzo rzadki przykład znaczka Thin na karcie non holo:



Oba te znaczki występowały w wersji "3D" - litery E i ITION miały wygląd trójwymiarowy. Zapewne litery te były nadrukowywane przy okazji druku samej karty, a następnie miały służyć do poprawnego naniesienia samego znaczka, co się nie powiodło - można je traktować jako misprint.

1st Edition Thick  3D Stamp (szeroki): 


1st Edition Thin 3D Stamp (cienki): 



Pojawiały się karty Pikachu z tak zwanym "ghost/phantom" znaczkiem - samymi literami E ITION bez nadrukowanego całego znaczka: 


Pojawiały się znaczki rozmyte - ze zbyt dużą ilością tuszu - zarówno wersje Thick jak i Thin:



Z drugiej strony były też znaczki nazywane "grey" - słabo odbite, z małą ilością tuszu:




Zdarzały się też znaczki 1st Edition na tyłach kart - powstałe zapewne poprzez położenie jednego arkusza na drugi, przed wyschnięciem znaczka. 

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=27

b) Shadowless Base Set 

Drugi print to wersja Shadowless, różni się ona od pierwszego wydruku tym, że nie posiada znaczka 1st edition.




c) Unlimited Base Set

Najbardziej popularna wersja Base Setu.


1. Pod i obok ramki z ilustracją znalazł się cień (karta upodobniła się do japońskiego pierwowzoru). 

2. Zmienił się również tekst o wydawcy, zniknęło z niego "99" więc wyglądał on następująco: "1995, 96, 98, Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999 Wizards"

3. Karty posiadały grubsze, wytłuszczone, litery i cyfry określające ilość życia pokemon





d) 1999-2000 UK Base Set 

Najmniej znana wersja Base Setu, ostatni druk, teoretycznie wykonany w Anglii. Tak naprawdę nie jest to do końca prawda, gdyż karty te były drukowane w Anglii, Australii oraz USA. Co ciekawe boostery 1999-2000 z USA nie zawierały kart holo w wersji 1999-2000. Paczki z Australii i Anglii mogły zawierać holo 1999-2000 ale nie było to pewne.


Odcienie kart z tego setu były nieco inne - ciemniejsze lub jaśniejsze od podstawowego wydania. Drugą różnicą była informacja o wydawcy, do której dodano "-2000", więc wyglądała ona następująco: "1995, 96, 98 Nintendo, Creatures, GAMEFREAK C 1999-2000 Wizards". W wielu miejscach można natknąć się na informacje, że są to karty rzadkie, gdzieś przeczytałem nawet, że są rzadziej spotykane niż wersja druga - Shadowless. O ile może być to informacja prawdziwa dla USA, o tyle nie jest raczej prawdziwa dla Polski. Podejrzewam, że do sklepów w Polsce trafiło wiele kart 1999-2000, na co dowodem jest to, że sam w moim kartonie z kartami z dzieciństwa, znalazłem ich naprawdę dużo.


Wedle jednego ze źródeł, karty były drukowane w trzech lokalizacjach: USA, UK, Australia. Podobno jedynie karty z UK były rozprowadzane po innych krajach i jest to jedyne miejsce, gdzie były drukowane karty holo 1999-2000 - w paczkach z USA i Australii boostery miały być uzupełniane kartami holo w wersji 1999.





Ciekawostką, na którą natknąłem się, przeglądając karty z tego okresu, był fakt różnicy w wyglądzie Charizarda 1999-2000 - czarne kreski w tle karty były wyblaknięte, w odróżnieniu od wyraźnie czarnych kresek z innych printów.



Warto też zwrócić uwagę na fakt, że karty 1st edition i shadowless miały ciemniejszy odcień niż Unlimited 1999 print. W princie 1999-2000 zdarzały się karty zarówno jaśniejsze jak i ciemniejsze od ich odpowiedników z Unlimited 1999 printu. 

https://aminoapps.com/c/pokemon-trading-card-game/page/blog/base-set-charizard-variations-and-reprints/rPJo_8qFeurD5WDQp1eg3nXZ2bKpV4e6DV

e) Japoński First Edition Base Set 

Japoński Base Set nie posiadał wersji 1'st edition - karty nie były oznaczane w specjalny sposób. Pierwsze printy japońskiego Base Setu miały jednak cechę charakterystyczną - karty nie posiadały podziału na rzadkości. Nie był to jednocześnie błąd w druku, gdyż jeszcze przed wydaniem japońskiego Base Setu, we wszystkich materiałach promocyjnych, reklamach tych znaczków nie było - dodano je później. Część kart z pierwszego printu (zdjęcia poniżej) posiadała błędy, które zostały naprawione w następnych printach - kiedy dodano już znaczki rzadkości. Karty bez znaczka rzadkości wydawano między 20.10.1996 do 12.12.1996 - wtedy wydano Gift Pack, w którym karty z Base Set miały już oznaczenie rzadkości. Inną datą podawaną, jako zakończenie druku kart bez znaczków rzadkości, jest 05.03.1997 - jest to data wydania drugiego setu - Jungle.


http://efour.proboards.com/thread/7445/guide-explaining-rarity-comes-packs
f) Printy w innych językach. Base set został wydany (poza angielskim i japońskim) po:
- niemiecku
- holendersku
- francusku
- włosku
- portugalsku
- hiszpańsku
- koreańsku
- chińsku.

Wersje 1st edition:
Karty 1st edition shadowless i shadowless występowały tylko w języku angielskim - 1st edition w innych językach miał cień i "normalną" grubą czcionkę. Warto dodać, że samo "edition" w princie chińskim i koreańskim było napisane po angielsku, w pozostałych językach słowo było wydrukowane w języku w jakim wydrukowana była cała karta. 

Nazwy Pokemonów na kartach:
Karty po holendersku, hiszpańsku, portugalsku, włosku zachowały angielskie nazwy pokemonów, natomiast katy po niemiecku i francusku miały przetłumaczone nazwy części pokemonów. 

https://www.collectors.com/trading-card/german-1st-edition-base-set-pokemon-holo-charizard-4102-gra/-3153765600651635855 https://www.ebay.com/itm/Dracaufeu-French-Charizard-4-102-1st-Edition-PSA-10-GEM-MT-Pokemon-VDF-/293795841148

Różnice w kartach nieanglojęzycznych:

- włoski, holenderski, chiński oraz koreański Base Set już od 1st edition printu był printem 1999-2000, wszystkie karty holo to karty z cosmos holofoilem. W dodatku w sieci można natknąć się na informacje, że dla setów chińskiego i koreańskiego karty unlimited są rzadsze niż 1st edition. Nie znalazłem kart w tych językach ze star holofoilem.

-francuski, niemiecki, portugalski oraz hiszpański print był printem 1999, wszystkie harty holo były kartami ze star holofoilem.

https://www.collectors.com/trading-card/1st-edition-chinese-charizard-base-set-4102-psa-9-mint-poke/7389532593872897582
https://www.ebay.com/itm/2000-Pokemon-Charizard-4-102-PSA-10-HOLO-1st-edition-korean-Base-Set-POP-6-/254218457098
https://www.liveauctioneers.com/item/90726613_2000-italian-pokemon-1st-ed-charizard-psa-7
collectors.com/trading-card/pokemon-dutch-1st-edition-charizard-psa-7-near-mint-dutch-b/4933073515570329347

- nie znalazłem

Podsumowując z moich poszukiwań wynika, że:
- angielski base set miał 4 printy (1st edition, shadowless, unlimited, 1999-2000).
- japoński base set miał 2 printy (bez znaczka rzadkości, unlimited)
- włoski, holenderski, chiński oraz koreański miały 2 printy (1st edition i unlimited), wszystkie katy były printem 1999-2000 z cosmos holofoilem
-francuski, niemiecki, portugalski oraz hiszpański miały 2 printy (1st edition i unlimited), wszystkie katy były printem 1999 ze star holofoilem
Daje to zatrważające 22 wersje Base Setu. Gdyby ktoś chciał zebrać je wszystkie, musiałby przygotować klasery z 2244 miejscami, a do tego trzeba by zapewne dodać karty promo oraz misprinty.

2.3. Różnice w wyglądzie boosterów z poszczególnych printów


Wraz z wyglądem kart pokemon, zmieniał się również wygląd opakowań od boosterów i booster boxów. W tym punkcie skupimy się głównie na podstawowych różnicach w wyglądzie boosterów. Warto wiedzieć, że boostery występowały z bardzo różną długością srebrnego zgrzania na górze i dole - były takie, w których ten element był długi oraz takie gdzie był krótki. 

Większość podstawowych informacji jest zaczerpnięta z tekstu:“Identifying Shadowless & Unlimited Base set Boxes & Pack", napisanego przez użytkownika forum efour.proboards.com o pseudonimie jkanly. http://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs

a) Boostery 1st edition Shadowless -  miały kilka cech charakterystycznych:
- żółty napis na dole paczki głosił: "11 Tradable Game Cards"
- zaraz nad nim znajdowała się czerwona ramka z białym napisem "Trading Card Game", w jej prawym rogu znajdowały się trzy karty, ułożone tyłem. 
- po prawej stronie czerwonej ramki znajdował się znaczek 1st edition

https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs


b) Boostery Shadowless - wyglądały tak samo, nie miały jednak znaczka 1st edition.

https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs

Warto dodać, wygląd boostera shadowless nie gwarantuje kart shadowless, ma tu też znaczenie długość srebrnej zgrzanej części. Boostery shadowless z krótką srebrną częścią, pakowane w blistrach, mają mieć jedynie 50% szans, że zawierają karty shadowless. Te z booster boxów z krótką srebrną częścią, mają gwarantować 75% pewności otwarcia kart shadowless. Te z długą srebrną częścią, mają niemalże w 100% gwarantować karty shadowless. 

c) Boostery unlimited wyglądały trochę inaczej:
- żółty napis na dole głosił "11 Additional Game Cards", były paczki z grubym oraz cienkim napisem
- czerwona ramka "Trading Card Game" została przeniesiona na górę opakowania - pod napis "Pokemon". Zlikwidowano 3 karty, które były wcześniej obecne w prawym rogu ramki. 
- odcień paczki bywał różny

https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs


Bardzo ciekawe były boostery unlimited z błędem. WOTC przez przypadek wydrukowało część z nich ze znaczkiem 1st edition. Bardzo niewiele takich boosterów weszło na rynek. Zapewne powstały one przy okazji produkcji paczek 1st edition nieanglojęzycznych. Wizzardzi zauważyli błąd i naprawili go nadrukowując na znaczek 1st edition czarny trójkąt. W części paczek trójkąt nie przykrywał całości znaczka 1st edition. We wszystkich tych boosterach można było znaleźć jedynie karty z unlimited printu.

Boster unlimited ze znaczkiem 1st edition:

https://www.ludkinscollectables.com/blog/the-rarest-pokemon-tcg-base-set-booster-pack

Boostery unlimited ze znaczkiem 1st edition zakrytym lub częściowo zakrytym przez czarny trójkąt:

https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs


https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs

d) Boostery Unlimited 1999-2000 - paczki te wyglądały tak, jak print ulimited, różniła je dopiero informacja o wydawcy na tyle boostera. Na górze było zaznaczone, gdzie booster był wyprodukowany (były one drukowane w USA, Anglii i Australii). Na dole była informacja o princie 1999-2000.

https://www.youtube.com/watch?v=n0-yfdSz1hQ&ab_channel=GemMintPokemon

Potwierdzeniem mojej teorii o tym, że w Polsce było dużo kart 1999-200, jest fakt, że największa szansa na trafienie hologramowych kart 1999-2000, jest podobno w boosterach 1999-2000 sprzedawanych luzem w Polsce - miały one naklejkę z informacją o produkcji w UK i dystrybucji prowadzonej przez Hasbro Polska:

https://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs

e) boostery z innych krajów - 1st edition print i unlimited wyglądał tak, jak boostery unlimited angielskie. Na wyróżnienie zasługują boostery chińskie i koreańskie, które miały czerwone litery zamiast żółtych (dotyczy to również booster boxów i theme decków).

https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Base_Set_(TCG)

2.4. Demo Game Booster i Trainer Deck A i B

Zanim do sprzedaży trafiły jakikolwiek karty pokemon, do sklepów rozesłano próbki w celach promocyjnych. Pierwszym z tych produktów, wydany jeszcze w 1998 roku, był demo booster dla dwóch  graczy - zawierał on 24 karty shadowless oraz instrukcję do gry. Produkt nigdy nie był sprzedawany.


https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/File:Demo_Game_Booster_Pack.png

W ramach promocji lig pokemon, do sklepów specjalistycznych rozesłano gotowe decki. Produktów tych nie można było kupić, podobnie jak kart 1st edition nie było ich zbyt wiele. Trainer Deck A wyszedł przy okazji Power City Season, a Trainer deck B przy okazji Cerulean City Season. To co wydaje mi się dziwne, to fakt, że front kart z obydwu decków wyglądał jak unlimited print Base Setu, oznacza to, że został on wydrukowany po 1st edition shadowless i shadowless base secie, a wedle informacji z bulbapedii, trafił on do sklepów przed oficjalnym wydaniem gry.



https://www.reddit.com/r/PokemonTCG/comments/7fzg6o/finally_got_trainer_deck_a/

Cechą charakterystyczną kart, które były częścią tych decków, był ich tył: ramka była czerwona, a po środku znajdowały się napisy Trainer Deck A i Trainer Deck B. Inną, bardzo wyjątkową cechą były dwie karty rare: Machamp dla Trainer Deck A i Blastoise dla Trainer Deck B - obie te karty zostały wydrukowane w wersji non-holo.

https://www.ebay.com/gds/Pokemon-Brocks-Trainer-Deck-A-Mistys-Trainer-Deck-B-/10000000177682836/g.html


https://www.ebay.com/gds/Pokemon-Brocks-Trainer-Deck-A-Mistys-Trainer-Deck-B-/10000000177682836/g.html


2.5. Base Set Theme Decki


Przy okazji Base Setu wydano pięć Theme decków, czyli prekonstruowanych talii do gry: 2-Player Starter Set (jako dwie 30 kartowe talie na początkujących graczy), Blackout, Overgrowth, Brushfire, Zap!



Chińskie i Koreańskie Theme Decki miały czerwone litery zamiast żółtych: 

Zawartość poszczególnych decków. Interesujące jest to, że każdy z tych decków zawierał po jednej karcie holo, były to: Machamp, Gyarados, Mewtwo, Ninetales i Hitmonchan. Przez to były to karty holo najpopularniejsze i najmniej warte. 

2-Player Starter SetOvergrowthZap!BrushfireBlackout
3× Diglett4× Bulbasaur4× Pikachu4× Charmander3× Sandshrew
4× Machop2× Ivysaur3× Magnemite2× Charmeleon4× Machop
2× Machoke4× Weedle3× Abra2× Vulpix2× Machoke
1× Machamp2× Kakuna1× Kadabra1× Ninetales3× Onix
4× Ponyta1× Beedrill3× Gastly2× Growlithe1× Hitmonchan
4× Charmander4× Staryu2× Haunter1× Arcanine4× Squirtle
2× Charmeleon3× Starmie2× Drowzee4× Weedle2× Wartortle
1× Growlithe2× Magikarp2× Jynx4× Nidoran♂3× Staryu
2× Rattata1× Gyarados1× Mewtwo2× Tangela2× Farfetch'd
1× Dratini2× Bill2× Bill1× Energy Removal4× Energy Removal
1× Bill2× Gust of Wind1× Computer Search2× Energy Retrieval1× Gust of Wind
1× Energy Removal1× Potion1× Defender1× Gust of Wind1× PlusPower
1× Energy Retrieval2× Super Potion2× Gust of Wind1× Lass1× Professor Oak
1× Gust of Wind2× Switch1× Potion1× PlusPower1× Super Energy Removal
1× Pokédex16× Grass Energy1× Professor Oak3× Potion16× Fighting Energy
2× Potion12× Water Energy1× Super Potion1× Switch12× Water Energy
2× Switch2× Switch18× Fire Energy
14× Fighting Energy12× Lightning Energy10× Grass Energy
14× Fire Energy16× Psychic Energy

2.6. Kwestia 1st Edition Base Set Machampa

Machamp jest wyjątkową kartą. Był on dostępny jako część 2-Player Starter Setu w wersji 1st edition. Wersja unlimited tej karty nigdy nie ukazała się w oficjalnej sprzedaży. Oznacza to, że wszystkie Machampy miały znaczek 1st edition. Wyjątkiem od tej reguły był wspomniany już Machamp z Trainer A Decku - wersja non holo, bez znaczka 1st edition. Machamp był również częścią Theme Decku, związanego z Base Set 2: 2-Player CD-ROM Starter Set, mimo że Machamp w ogóle nie był przedrukowany w Base Set 2. Takie rozwiązanie zaowocowało bardzo ciekawą kartą: 1st edition Machampem, bez znaczka Base Set 2, ale z cosmos holofoilem.



2.7. Cenzura Kart Pokemon - Base set Jynx


Na przestrzeni lat niejedna karta w wersji angielskiej została ocenzurowana w stosunku do jej japońskiego pierwowzoru. Pierwszą taką kartą była Jynx - uznano, że jej wersja z czarną twarzą jest sterotypizująca i rasistowska, więc zamieniono kolor na fioletowy. 

Base Set Jynx:


2.8. Kilka wersji Base Set Pikachu

Różnice w ramkach i odcieniach kart zostały już opisane na początku artykułu. Inne ich części pozostawały bez zmian - wyjątkiem od tej reguły jest Base Set Pikachu, który miał kilka wersji słynnych policzków. Owe różnice nie są uznawane za misprint, a zwyczajnie za zmiany w wyglądzie karty. 

W najbardziej rozpowszechnionym Unlimited princie policzki pokemona były żółte:

https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations

W printach 1st edition oraz Shadowless karta występowała w dwóch wersjach - z żółtymi policzkami, tak jak w princie Unlimited, oraz w zmienionej wersji - z czerwonymi policzkami. 

https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations


2.9. Karty Promo

a) E3 & 1999 Tour Pikachu

Angielski Base Set posiadał jedną kartę Promo - Pikachu - w kilku wersjach. Pierwszą kartą promo był Pikachu z targów E3 (Electronic Entertainment Expo), które odbywały się w  Los Angeles w maju 1999 roku. Karta ta posiadała dwie wersje - Shadowless z czerwonymi policzkami oraz Unlimited z żółtymi policzkami. Wersha Shadowless jest dużo rzadsza i znacznie droższa. 

https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations


Drugą kartą promo był Pikachu ze stemplem PokéTour 1999 w prawym górnym rogu ilustracji. Te karty były rozdawane przez osoby, biorące udział w PokeTour w Australii we wrześniu i październiku 1999 roku.

https://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations


b) Base Set Korean Pikachu 
World Collection 2000

Jako część wydanego w Australii "Pikachu World Collection 2000", na który składało się 9 kart Pikatchu w różnych językach, został wydany Pikatchu z Base Setu po Koreańsku, ze specjalnym złotym znaczkiem w kształcie ogona tego pokemona. 

https://www.ebay.com/p/1912329125

c) Japońskie karty Promo - Charizard, Blastoise i Venusaur (Please Trade oraz Pokémon Song Best Collection)

W Japonii można było zdobyć Charizarda, Blastoisa i Venusaura w innej niż podstawowa wersja, z ilustracją samego Kena Sugimori, który to był twórcą bardzo wielu ilustracji kart, zaraz po Mitsuhiro Arita. Zdobycie kart odbywało się w bardzo specyficzny sposób: trzeba było wysłać do wydawcy wypełnioną ulotkę (do ulotki trzeba było dołączyć 2 karty pokemon oraz kopertę zwrotną), która była dołączona do płyty CD z piosenkami pokemon “Let's Trade Please”. W ulotce wysyłający mógł wybrać czy chce zestaw A, B czy C. W zamian za wzięcie udziału w zabawie, wydawca odsyłał danej osobie kartę promocyjną Let’s Trade i 1 pokemona z pośród trzech (w zależności od wybranego zestawu). W późniejszym czasie wszystkie 3 karty były dołączone (wraz z innymi kartami promo) do japońskiej płyty: “Pokémon Song Best Collection”. Karty w tej wersji miały w prawym rogu, pod obrazkiem, żółtą błyskawicę - symbol “Pikatchu Records”. Co ciekawe - nie udało mi się znaleźć zdjęcia kart z oryginalnej Please Trade Campaign (bez znaczka Pikachu), sam również posiadam wersje z logo Pikatchu.


Po raz trzeci Blastoisa oraz Venusaura można było zdobyć przy okazji wydanego w Japonii Intro Packa - dwóch decków Bulbasaur i Squirtle. Znaczek setu kart w tych deckach przedstawiał odpowiednio miniaturki Bulbasaura i Squirtlea. Dodatkowo karty z decków nie posiadały oznaczeń rzadkości. 

https://www.ebay.com/itm/Japanese-BLASTOISE-No-009-Squirtle-Deck-HOLO-Promo-Pokemon-Card-Not-played/154227631226?hash=item23e8aee47a:g:ZR8AAOSwOopfyrrb

https://www.ebay.com/itm/154225682767?ViewItem=&item=154225682767#shpCntId


Nawet jeżeli wcześniej nie widzieliście tych kart, to możecie doskonale znać te ilustracje - były wykorzystane na opakowaniach angielskich boosterów z kartami, a także na okładce gry GameBoya w wersji angielskiej (najpierw w Red i Blue a potem Green).





2.10. Prerealese Raichu

Wśród pierwszych setów pokemon, oficjalnie istniały 4 karty promocyjne prerealese: 


- Clefable (Jungle)

- Areodatyl (Fossil)

- Dark Gyarados(Team Rocket)

- Misty’s Seadra(Gym Heroes)


Jednak podczas finałowego turnieju Tropical Mega Battle, który odbywał się w 1999 roku na Hawajach, jeden z pracowników WOTC miał mieć przy sobie Prerealese Raichu - karta miała powstać przez przypadek, przy okazji stemplowania Clefable. Takich kart miało powstać 8-11 sztuk. Przez wiele lat WOTC zaprzeczało istnieniu tej karty, nie funkcjonowało w obiegu również żadne jej zdjęcie. Po wielu latach jeden z pracowników potwierdził jednak jej istnienie i udostępnił zdjęcie - za pośrednictwem artykułu autorstwa PokePop na forum PokeGym w 2006 roku. Jednak zdjęcia karty były słabiej jakości, część ludzi dalej nie wierzyła w istnienie karty. Następnie w 2009 roku powstał artykuł o sprzedaży jednej sztuki tej karty - wielu użytkowników potraktowało go jako żart na 1 kwietnia, ze względu na datę jego opublikowania. Ta sama karta miała następnie zmienić właściciela w 2016 roku. Cena sprzedaży, w obu wypadkach, miała być taka sama i wynosić 10500 dolarów. W końcu właśnie w 2016 roku, bardzo doświadczony użytkownik/założyciel forum https://efour.proboards.com/, udostępnił zdjęcie karty bardzo dobrej jakości, potwierdzające jej istnienie. Podobno w dalszym ciągu kilku pracowników WOTC ma w swoim posiadaniu jej egzemplarze. Może ze względu na bardzo wysokie wzrosty cen, jakie nastąpiły ostatnimi czasy (11.2020), ktoś będzie chciał sprzedać swoją sztukę? Jeżeli tak, to zapewne karta ta osiągnie astronomiczną wartość na aukcji.


Pierwsze udostępnione zdjęcie: 

https://pokegym.net/community/index.php?threads/history-of-pokemon-part-2a-prerelease-raichu.32583/

Zdjęcia dobrej jakości:

https://efour.proboards.com/thread/5503/prerelease-raichu



2.11. Protoblastoise


Historia tej karty wydaje mi się jeszcze bardziej szalona niż Prerelease Raichu. Karta niepodobna do żadnej innej, w języku angielskim z ilustracją wydaną jedynie w Japonii, w dodatku z tyłem od karty Magic: the Gathering, z nie zaokrąglonymi brzegami. W wypadku Raichu przez lata trwały spekulacje czy karta istnieje, w wypadku Blastoisa było inaczej. Jego zdjęcia pojawiły się na forum efour.proboards.com w roku 2016, bardzo szybko i jednoznacznie stwierdzono, że jest to podróbka, fake karta. W grudniu roku 2020 ostatecznie okazało się coś zupełnie przeciwnego. 

Poniższy skrót informacji bazuje na ekstremalnie dokładnym artykule z efour autorstwa Quuadora, postu na stronie firmy zajmującej się gradingiem kart - CGC oraz niemal 3 godzinach materiału wideo z kanału youtube Tavis King. 

https://efour.proboards.com/thread/22444/prototoise-putting-puzzle-pieces
https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/
https://www.youtube.com/c/TavisKingsChannel/videos

https://efour.proboards.com/thread/22444/prototoise-putting-puzzle-pieces

Historia:

W 1997 roku Wizzards of the Coast kupiło TSR (właścicieli Dungeons& Dragons). Odbyła się również wizyta biznesowa do Japonii, gdzie przedstawiciele WOTC dowiedzieli się, że MTG nie jest najpopularniejszą karcianką w Japonii - były nią Pokemony. Wizzardzi przestraszyli się wpływu nowej karcianki na sprzedaż i funkcjonowanie MtG. Dziwnym trafem niedługo później WOTC powróciło do prac nad foliowanymi kartami MTG. W 1998 Nintendo dało ogromny prezent Wizzardom - zaproponowało im wydawanie karcianki Pokemon w anglojęzycznej wersji. W tym samym roku najprawdopodobniej wydrukowano Protoblastoisy, o których tu rozmawiamy oraz prototypy pierwszej karty foil MTG - Lightning Dragona. W roku 1999 wyszedł pierwszy set MTG który zawierał karty holo - Urza's Legacy. Jednak już we wcześniejszym secie - Urza's Saga - rozdawano pierwszą promocyjną foliowaną kartę MTG  - wspomianego Lightning Dragona.  

http://store.megacity.one/catalog/magic_the_gathering-magic_singles-magic_promos-prerelease_promos/lightning_dragon__foil__prerelease_promo/43521


Już przed pojawieniem się informacji o Protoblastoise wiadomo było, że istnieją niemieckojęzyczne karty Pokemon z tyłem karty Magic The Gathering (jest ich skajnie mało, wiele osób również poważało ich autentyczność). Można też było znaleźć zdjęcia arkuszy kart MtG z tyłem z kart pokemon. 

https://efour.proboards.com/thread/22444/prototoise-putting-puzzle-pieces


https://efour.proboards.com/thread/22444/prototoise-putting-puzzle-pieces

Wróćmy do Protoblastoisa. 2 sztuki (karta 1 i 2) tej karty zostały pokazane po raz pierwszy w 2016 roku na grupie facebookowej związanej z misprintami MTG przez Jamesa Burtona. James pozyskał karty Protoblastoisa od byłego pracownika WoTC Chela Biezea, który już wcześniej dostarczał różnego rodzaju ciekawostki związane z MTG na rynek. Nie budziło to kontrowersji wśród kolekcjonerów MTG. Społeczność związana z Magiciem uznała kartę za autentyczną. Ta sama karta została jednogłośnie określona jako fake przez społeczność związaną z Pokemonami. Quuador bardzo trafnie opisuje mechanizm jaki tu zadziałał: o kartach MTG jest dużo więcej informacji, jest dużo częstszy kontakt kolekcjonerów z pracownikami WOTC, jest wiele informacji o printach testowych. W przypadku pokemonów jest zupełnie na odwrót.

W 2019 na rynku pojawiła się trzecia karta (karta 3) - jej “źródłem” był zamknięty sklep z grami, którego asortyment został wykupiony przez Zechariaha Maplesa  - znaleziono tam wiele kart BSP, stare holo karty w różnych językach oraz właśnie Protoblastoisa.

W tym samym roku dokonano dokładnej inspekcji pierwszej (karta 1) ze znalezionych kart. Osoby związane z MTG (Tavis King, Ryan Rooks, Jason Gitlin, Daniel Armitage i Isaac King.) potwierdziły że tył karty (MTG) jest 100% autentyczny, jednak środowisko związane z Pokemonami w znacznej części było dalej nie przekonane. Chciano zobaczyć dokładne skany karty i porównanie jej do karty MTG z tamtego okresu. Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie czy karta MTG jest autentyczna - nie będę się o nich rozpisywał w tym tekście, osoby zainteresowane odsyłam do materiału źródłowego. 

Następnie pojawiła się czwarta karta (karta 4), różniąca się od trzech poprzednich - miała pusty tył i holofoil identyczny z tym z jakim mieliśmy do czynienia w Base Secie. Karta ta została przekazana to CGC trading do gradingu. Jej właścicielem był były pracownik WOTC.

Również w 2019 roku jedną z kart (kartę 3) ocenił inny były pracownik WOTC - Chris Nitz. Została mu ona zaprezentowana przez Zechariaha Maplesa. Chris potwierdził, że karta była stworzona przez WOTC, udostępnił również zdjęcie nie pociętego arkusza, który zawierał test print pierwszej w historii karty holo MTG oraz, w prawym dolnym rogu, jeden egzemplarz Protoblastoisa. Arkusz ten został przez Chrisa przesłany do CGC co pomogło firmie w ocenieniu autentyczności tych kart. Jednocześnie ukazano piątą kartę (tą z arkusza).


https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/


Ocena autentyczności karty:

Filmy Travisa Kinga

Masy informacji dostarczają filmy Travisa Kinga, w szczególności jego film o autentyczności kart MTG i Pokemon, wraz z bardzo dokładnymi ujęciami Protoblastoisa:


Travis pokazuje i wyjaśnia: czy jest to karta wydrukowana prywatnie czy na przemysłowym sprzęcie na jakim drukowano karty. Wyjaśnia dlaczego nie jest to karta rebackowana, pokazuje boczne skany, które udowadniają, że karta posiada środkową ciemną warstwę, którą posiadały i karty pokemon i mtg. W filmie są pokazane fake karty MTG i opis tego co w nich jest nie tak. Od połowy można oglądać kartę Protoblastoisa na bardzo dużym zbliżeniu, ukazuje się tzw. roseta pattern, która jest cechą oryginalnie drukowanych kart, są też cztery czerwone kropki w kształcie litery “L” na zielonej kulce (tył karty MTG). Całość wskazuje jednoznacznie, że mamy do czynienia z autentyczną kartą. 



Analiza dokonana przez CGC Trading Card

CGC udostępniło kilka bardzo ciekawych informacji i zdjęć. Firma przeanalizowała wszystkie 4 karty plus piątą, która jest częścią arkusza.

Porównano boki kart i potwierdzono, że wszystkie poza jedną kartą (kartą 4 z pustym tyłem) mają ciemną warstwę w środku i ich boki odpowiadają kartom MTG z tamtego okresu.

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

Przeanalizowano tyły kart, które odpowiadają kartom MTG z tamtego okresu. Analizie poddano również przód karty, obrazek Blastoisa zgadza się na każdej z kart. Holofoil zgadza się z tym na jakim była wydrukowana pierwsza holo karta MTG - Lightning Dragon. Inaczej było z kartą 4, która miałą holofoil odpowiadający temu z Base Setu PTCG.

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/


Następnie zastosowano metody, powiedziałbym, naukowe. Karty zostały zbadane w maszynie, która korzystając z różnych wiązek światła ocenia czy tusz na kartach ma te same czy różne właściwości. Różne tusze zareagowałyby na test inaczej, a tym wypadku widać, że reakcja jest taka sama - potwierdza to że karty powstały przy użyciu tego samego tuszu. 

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

Zbadano tyły kart światłem UV, na które karty zareagowały w taki sam sposób - to znowu potwierdza, że na kartach użyto tego samego tuszu. 

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/


Następnie za pomocą skanera XRF zbadano z jakich pierwiastków zbudowany jest tusz karty (wynik: tytan (Ti), żelazo (Fe), Miedź (Cu) and Cynk (Zn))- wynik znów potwierdził, że mamy do czynienia z tym samym tuszem. Na grafice widać odchylenia lecz mieszczą się one w normie, gdyby zastosowano inny tusz, wykres miałby zupełnie inną linię. 

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/


Po wszystkich tych testach laboratoryjnych oraz konsultacjach z ekspertami od kart MTG i PTCG oraz byłymi pracownikami WOTC,  CGC ogłosiło, że bez wątpienia są to oryginalne karty, które można uznać, że pierwsze w historii anglojęzyczne karty pokemon. Wszystkie z nich (oczywiście poza kartą z arkusza) zostały przez CGC zdegradowane, ich zdjęcia zamieszczone są poniżej.

Karta 1:

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

Karta 2:

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

Karta 3:

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/

Karta 4:

https://www.cgccomics.com/news/article/8744/pokemon-test-print-blastoise/


2.12. Karty z błędami - misprinty 

We wszystkich dziedzinach kolekcjonerstwa, szczególnie wartościowe są przedmioty, które posiadają fabryczne błędy - głównie za sprawą tego, że producent prędzej czy później orientuje się, że coś jest nie tak i poprawia wpadkę, co sprawia, że przedmiotów z błędem jest na rynku stosunkowo mało. Nie inaczej jest w wypadku kart pokemon, poniżej przedstawiam karty, które wyszły z mniejszymi, bądź większymi błędami. Prezentuje jedynie te błędy, do których udało mi się wyszukać przykłady w formie zdjęć.


a) Karty z błędami, które występowały w konkretnej karcie, w konkretniej postaci. Kart z tym samym błędem na rynku jest ileś sztuk - te błędy zostały naprawione - są to często błędy wynikające przy wydruku (kropki tuszu), lub błędy w plikach źródłowych, które zostały szybko wyłapane i naprawione.


- Blastoise - pojawiały się karty, w których w prawym górnym rogu brakowało słowa “stage” w napisie: "put Blastoise on the stage 1 Pokémon”. Innym misprintem były Blastoisy z unlimited printu, z czerwoną kropką nad symbolem energii ataku.


www.collectors.com/trading-card/pokemon-card-psa-10-red-dot-error-blastoise-2102-reddot-bas/6202763055960255560 / https://www.ebay.com/itm/164030683336


- Ninetales - w wersji shadowless nie miała obrażeń przy ataku:


Występowały też Ninetalesy z błędem - rozmazaniem liter “ES” w nazwie pokemona.
https://efour.proboards.com/thread/13606/ninetales-misprint


- Wartotle - ze sobą samym, jako pokemonem pierwszego poziomu, w lewym górnym rogu - zdecydowanie jeden z najciekawszych misprintów. Co ciekawe, wszystkie portugalskie Wartortle mają ten błąd.


- Digglet - część miało symbol energii przy pierwszym ataku przesunięty o 90 stopni.


- Charizard - część kart z unlimited printu miało czarną kropkę tuszu w słowie "nintendo":

https://www.worthpoint.com/worthopedia/psa-base-set-charizard-holo-102-1860046880

- Clefairy - mogła mieć dwa błędy. Pierwszy to ślad tuszu na górze karty w kształcie serduszka w kółku. Drugi to czarny tusz zakrywający litery N i O w słowie "now" (Sing Atack).


- Machamp - z zieloną kropką tuszu nad HP.

https://www.ebay.com/itm/Machamp-8-102-Pokemon-Base-Set-1st-Edition-Holo-Card-MINT-GREEN-MARK-ERROR-/373107823262

Innym znanym misprintem jest Machamp ze złotą ramką - zdarzały się karty, których ramki miały nietypowy kolor, ale to jest najbardziej jaskrawy przykład tego błędu.

https://efour.proboards.com/thread/17292/gold-border-machamp-theory

- Beedrill - z kropką w słowie “D.efending”

https://www.reddit.com/r/pkmntcgcollections/comments/amawvq/typo_beedrill_am_i_missing_something_or_do_i_have/

- Dragoinair - z tęczą zakrywającą “u” w słowie number.

https://www.worthpoint.com/worthopedia/pokemon-base-set-1st-edition-error-455009573

- Ratta - z dwoma czerwonymi kropkami tuszu po prawej stronie karty.

https://www.reddit.com/r/pokemoncardcollectors/comments/iqw9lu/anyone_know_anything_about_the_middle_misprint/


- Sqirtle - z brakiem części nazwy pokemona, Wartortle z brakiem w 0

https://www.ebay.com/itm/Pokemon-Squirtle-Base-Set-Card-63-102-Misprint-Title-Name-Printing-Error/203141464980?hash=item2f4c2cc394:g:qdEAAOSwbe1fiLZT




- Tangela - część kart z unlimited printu miało dużą różową kropkę po środku obrazka po prawej stronie.

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards

- Vulpix - z niebieską plamą tuszu na tylnej lewej nodze.

https://imgur.com/gallery/P2tdA




b) Karty, które zawierały błąd i nie naprawiono go wcale, albo dopiero między Shadowless a Unlimited Base Setem, albo pomiędzy Unlimited a UK Printem itp. - są to np. literówki i błędy wynikające z pliku źródłowego, a nie błędu w samym druku.

- Co najmniej kilka kart pod ramką, zamiast długości/wysokości i wagi, miało podane dwa razy długość - Length. Były to na pewno: Bulbasaur i Kakuna w wesji 1st edition oraz shadowless:


- Co najmniej kilka kart z Base Set, zamiast mieć napisane w prawym górnym rogu np. 50 HP, miało HP 50 (co ciekawe, tak miały wszystkie karty japońskie). Przykłady to: Caterpie, Metapod (w wersji 1st edition i shadowless) Vulpix - we wszystkich wersjach poza 1999-2000.


- Sandshrew - w wersji 1st edition i shadowless przy swoim ataku miał zamienione słowo: ”If tails this attack does nothing", podczas kiedy powinno to być "that attack does nothing".


- Gyarados - wszystkie Gyaradosy z Base Setu miały numer karty przesunięty lekko w lewo. 




- Imposter Professor Oak - 1st Edition i Shadowless printy miały nazwę "ImpostOR  Professor Oak" zamiast "ImpostER Professor Oak".


- Switch: 1st Edition i Shadowless printy miały tekst "Switch 1 of your own Benched Pokémon with your Active Pokémon." Słowo "own" było niepotrzebne - zostało usunięte w princie unlimited.

https://www.ebay.com/itm/Switch-95-102-1st-Ed-First-Edition-Base-Set-Pokemon-Card-/233186140375

- Wszystkie japońskie Karty holo, które miały evolution box, miały również hologram nachodzący na niego - ten błąd nie występował w kartach angielskich.



c) Karty, które miały jednostkowy błąd - np. rozlany tusz czy dziwnie zaciągnięty hologram, ale ten błąd nie był tak powtarzalby jak poprzednio wymienione.

- Charmander z błędem nad atakiem Scratch:

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=25

- Karty z hologramem widocznym na całej powierzchni.

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards?page=25

-Przesunięcie hologramu:



-ślady tuszu:


-wyblaknięcia karty:


-Jeden arkusz odbity na drugim. Zapene zostały one położone na sobie zanim wyschły. Dało to niesamowity efekt - Growlight z obitym na sobie Haunterem i Pokedexem:



d) Karty, które miały tył do góry nogami w stosunku do przodu karty. Karty Off Center - karty, w których z jednej czy dwóch stron ramka jest bardzo cienka, a z drugiej strony bardzo gruba. Marty miscut - ekstremalna wersja kart off center, w których widać następną kartę/karty z arkusza. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że bardzo wiele, o ile nie prawie wszystkie, karty z kwadratowymi rogami oraz miscuty na których widać inną kartę to karty nfc - non factory cut. Są to oryginalne karty ale nie wycinane w fabryce a przez ludzi samodzielnie - z arkuszy.

- Karta, która ma tył do góry nogami, do tego jest miscutem - widać tył innej karty:

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards

- Karty off center - z wyraźnie cieńszą jedną stroną ramki.

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards

- Miscuty - karty, w których widać część innej karty.

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards


Zdarzały się też karty z niezaokrąglonymi rogami. 

https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards


- Karty ze śladami od zgrzewacza do boosterów.


https://efour.proboards.com/thread/6728/show-off-error-cards

Tu w znacznie rzadszej pionowej formie:



3. Pełna lista kart z podziałem na typy:


Nr Pkdx:Nr Set:Karta:Rzadkość:Typ:Set:
651AlakazamHoloPBase Set
92BlastoiseHoloPBase Set
1133ChanseyHoloPBase Set
64CharizardHoloPBase Set
355ClefairyHoloPBase Set
1306GyaradosHoloPBase Set
1077HitmonchanHoloPBase Set
688MachampHoloPBase Set
829MagnetonHoloPBase Set
15010MewtwoHoloPBase Set
3411NidokingHoloPBase Set
3812NinetalesHoloPBase Set
6213PoliwrathHoloPBase Set
2614RaichuHoloPBase Set
315VenusaurHoloPBase Set
14516ZapdosHoloPBase Set
1517BeedrillRarePBase Set
14818DragonairRarePBase Set
5119DugtrioRarePBase Set
12520ElectabuzzRarePBase Set
10121ElectrodeRarePBase Set
1722PidgeottoRarePBase Set
5923ArcanineUncommonPBase Set
524CharmeleonUncommonPBase Set
8725DewgongUncommonPBase Set
14726DratiniUncommonPBase Set
8327Farfetch'dUncommonPBase Set
5828GrowlitheUncommonPBase Set
9329HaunterUncommonPBase Set
230IvysaurUncommonPBase Set
12431JynxUncommonPBase Set
6432KadabraUncommonPBase Set
1433KakunaUncommonPBase Set
6734MachokeUncommonPBase Set
12935MagikarpUncommonPBase Set
12636MagmarUncommonPBase Set
3337NidorinoUncommonPBase Set
6138PoliwhirlUncommonPBase Set
13739PorygonUncommonPBase Set
2040RaticateUncommonPBase Set
8641SeelUncommonPBase Set
842WartortleUncommonPBase Set
6343AbraCommonPBase Set
144BulbasaurCommonPBase Set
1045CaterpieCommonPBase Set
446CharmanderCommonPBase Set
5047DiglettCommonPBase Set
8448DoduoCommonPBase Set
9649DrowzeeCommonPBase Set
9250GastlyCommonPBase Set
10951KoffingCommonPBase Set
6652MachopCommonPBase Set
8153MagnemiteCommonPBase Set
1154MetapodCommonPBase Set
3255Nidoran♂CommonPBase Set
9556OnixCommonPBase Set
1657PidgeyCommonPBase Set
2558PikachuCommonPBase Set
6059PoliwagCommonPBase Set
7760PonytaCommonPBase Set
1961RattataCommonPBase Set
2762SandshrewCommonPBase Set
763SquirtleCommonPBase Set
12164StarmieCommonPBase Set
12065StaryuCommonPBase Set
11466TangelaCommonPBase Set
10067VoltorbCommonPBase Set
3768VulpixCommonPBase Set
1369WeedleCommonPBase Set
99970Clefairy DollRareTBase Set
99971Computer SearchRareTBase Set
99972Devolution SprayRareTBase Set
99973Impostor Professor OakRareTBase Set
99974Item FinderRareTBase Set
99975LassRareTBase Set
99976Pokémon BreederRareTBase Set
99977Pokémon TraderRareTBase Set
99978Scoop UpRareTBase Set
99979Super Energy RemovalRareTBase Set
99980DefenderUncommonTBase Set
99981Energy RetrievalUncommonTBase Set
99982Full HealUncommonTBase Set
99983MaintenanceUncommonTBase Set
99984PlusPowerUncommonTBase Set
99985Pokémon CenterUncommonTBase Set
99986Pokémon FluteUncommonTBase Set
99987PokédexUncommonTBase Set
99988Professor OakUncommonTBase Set
99989ReviveUncommonTBase Set
99990Super PotionUncommonTBase Set
99991BillCommonTBase Set
99992Energy RemovalCommonTBase Set
99993Gust of WindCommonTBase Set
99994PotionCommonTBase Set
99995SwitchCommonTBase Set
99996Double Colorless EnergyUncommonEBase Set
99997Fighting EnergyCommonEBase Set
99998Fire EnergyCommonEBase Set
99999Grass EnergyCommonEBase Set
999100Lightning EnergyCommonEBase Set
999101Psychic EnergyCommonEBase Set
999102Water EnergyCommonEBase Set

4. Źródła


https://www.ebay.com/gds/Shadowless-Pokemon-Cards-and-Booster-Packs-/10000000175939856/g.html https://www.professor-oak.com/guide.asp http://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs http://efour.proboards.com/thread/8496/1st-edition-stamp-variations-iron http://efour.proboards.com/thread/7834/identifying-shadowless-unlimited-boxes-packs http://efour.proboards.com/thread/5803/base-pikachu-artwork-card-variations http://efour.proboards.com/thread/13363/base-2000-guide-last-print http://efour.proboards.com/thread/745/ancient-mew-version-differences http://efour.proboards.com/thread/1621/pokemon-fossil-1999-australian-print http://efour.proboards.com/thread/1621/pokemon-fossil-1999-australian-print http://efour.proboards.com/thread/3668/brocks-trainer-deck-mistys http://efour.proboards.com/thread/5503/prerelease-raichu http://pokegym.net/community/index.php?threads/history-of-pokemon-part-2a-prerelease-raichu.32583/ http://pokegym.net/community/index.php?threads/true-story-pokemon-card-sells-for-10-500.96683/ http://efour.proboards.com/thread/1243/censored-artwork-pokemon-tcg http://efour.proboards.com/thread/3497/pixel-cosmos-smooth-holofoil http://efour.proboards.com/thread/5301/pokemon-1999-edition-base-article http://efour.proboards.com/thread/5424/english-base-player-starter-guide http://efour.proboards.com/thread/7445/guide-explaining-rarity-comes-packs